csm_braila@yahoo.com
f
Clubul Sportiv Municipal Braila
"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
2016-10-29 După o pauză de 18 ani, Brăila găzduieşte finala Campionatului Naţional de box pentru seniori
IN Categoria Box
În urma demersurilor oficiale făcute de Asociaţia Judeţeană de Box Brăila, Federaţia Română de Box a decis ca finala Campionatului Naţional de box pentru seniori să se defăşoare în oraşul nostru în perioada 10 - 15 octombrie. O astfel de competiţie a mai avut loc în Brăila în urmă cu 18 ani,iar atunci campion a devenit brăileanul Cristian Bălan. La ediţia din acest an a naţionalelor de box pentru seniori participă trei pugilişti de la Clubul Sportiv Municipal Brăila: Marian Piţa, Robert Jitaru, multipli campioni naţionali la toate categoriile de vârstă, şi Vlad Sava, sportiv care de asemenea, a fost un abonat al podiumurilor de premiere. “Faptul că în aprilie am oganizat ireproşabil Cupa României la box seniori, federaţia de specialitate ne-a acordat şansa de a găzdui la Brăila şi finala Campionatului Naţional de box pentru seniori. Am solicitat ca această competiţie să se desfăşoare la noi pentru că la Brăila boxul este unul dintre sporturile cele mai iubite. Brăila are tradiţie în box, iar brăilenii merită să-i vadă la lucru pe cei mai buni boxeri români ai momentului”, a declarat George Perţea, preşedintele AJ Box Brăila. CSM Brăila a cucerit două medalii de aur, una de argint şi una de bronz, la Cupa României Tot în acest an, mai precis în perioada 17-23 aprilie, la Brăila, pentru al doilea an consecutiv, s-a desfăşurat Cupa României la box pentru seniori, competiţie la care CSM Brăila a obţinut două medalii de aur prin Robert Jitaru şi Marian Piţa, una de argint prin Marian Vişan şi una de bronz prin Vlad Sava. În finala categoriei 60 kg, după un meci spectaculos în care şi-a dominat clar adversarul, Robert Jitaru a fost declarat câştigător în faţa lui Maike Cioacă de la CSM Bacău. Cea de-a doua medalie de aur a fost adjudecată de Marian Piţa, care în finala categoriei 69 kg a dispus la puncte de Daniel Costea de la CSM Călăraşi. În ultimul act de la categoria 64 kg, Marian Vişan a fost învins de dinamovistul Ninel Gheorghe, iar Vlad Sava a cucerit bronzul la categoria 75 kg.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.