"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Alexandru Gheorghe Stoian a cucerit aurul la canoe 4 - 500 m
2016-10-29 Alexandru Gheorghe Stoian a cucerit aurul la canoe 4 - 500 m
IN Categoria Kaiac Canoe
După ce a devenit dublu campion european de juniori în urmă cu două săptămâni la Plovdiv, brăileanul Alexandru Gheorghe Stoian a cucerit titlul mondial, la canoe 4 - 500 m. În finala care a avut loc duminică, la Minsk, Alexandru Gheorghe Stoian împreună cu Cătălin Chirilă (Danubiu Tulcea), Marius Milu (Orşova) şi Andrei Nicolae (Dinamo Bucureşti) au cucerit medalia de aur într-o finală în care Polonia a ocupat locul al doilea, iar Ungaria s-a clasat pe poziţia a treia. Cu două titluri europene şi unul mondial, Alexandru Gheorghe Stoian poate fi considerat deja sportivul anului 2016 în Brăila. "Am urmărit cursa live, am avut mari emoţii la început, apoi am văzut cum Stoian şi colegii lui şi-au creat un avans la mijlocul cursei şi echipajul României a trecut primul linia de sosire. A fost o cursă foarte bine gândită tactic, toţi merită felicitări", a declarat Florentina Ion, antrenoarea care l-a descoperit şi lansat în marea performanţă pe Stoian.În altă ordine de idei, începând de luni şi până pe 10 august reprezentanţii secţiei de kaiac canoe de la CSM Brăila participă la Bascov la patru competiţii naţionale. Astăzi încep Campionatele Naţionale de viteză pentru seniori, urmează cele pentru tineret, iar la ambele clubul brăilean va fi reprezentat de Alexandru Gheorghe Stoian, sportiv care încă este junior. În perioada 6-8 august au loc naţionalele rezervate juniorilor I, competiţie la startul căreia, de la CSM Brăila, se vor mai alinia Mihai Pârvu, Victor Săraru, Alexandru Bătrânu, George Belioglu, Elvis Baltă, George Niculescu, Gheorghe Viliman."Ne aşteaptă o perioadă cu patru competiţii naţionale pe care trebuie să o traversăm conform obiectivului. La seniori şi tineret vom fi reprezentaţi de Stoian, la juniori I avem un lot de copii talentaţi care pot să se lupte pentru podium. Concursul Naţional Criteriul Olimpic va încheia această perioadă de teste oficiale şi sperăm ca la finalul ei să avem cât mai multe rezultate bune", a mai spus Florentina Ion.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.