"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Trei medalii de aur la naţionalele de atletism pentru juniori III
2016-10-29 Trei medalii de aur la naţionalele de atletism pentru juniori III
IN Categoria Atletism
La ediţia din acest an a Campionatului Naţional de atletism pentru junior III sportivii brăileni au obţinut rezultate foarte bune. Atleta cu dublă legitimare, LPS Brăila - CSM Brăila, Andreea Dinu, pregătită de profesorul Nicu Roată, a cucerit titlul naţional la 100 m plat dar şi medalia de argint la 200 m plat. Alţi doi sportivi, Mihaela Milea şi Marius Băjenaru, de la grupa aceluiaşi profesor, au cucerit medaliile de aur la 100 m garduri şi respectiv la 400 m garduri. Ştafeta 4x100 m băieţi, în componenţa Robert Simion, Mihai Ghiţev, Alexandru Galupa, Marius Băjenaru, a obţinut medalia de argint. Elena Torcaciu de la grupa profesoarei Sica Lazăr s-a clasat pe locul al treilea la 100 m garduri. La un pas de podium a fost şi Sebastian Băjănica, atletul de la CSM Brăila aflat abia în primul an la această categorie de vârstă, el clasându-se pe locul al patrulea în finala probei de 110 m garduri."Rezultatele sunt foarte bune. Andreea Dinu a avut cea mai bună prestaţie, dar rămânem cu regretul că am pierdut o medalie la 110 m gaduri. Campionul naţional din sală, Alexandru Galupa, putea termina cursa de 110 m garduri pe podium dacă nu lovea un gard şi nu era descalificat. Însă putem spune că o nouă generaţie foarte bună de copii bate la porţile afirmării", a declarat profesorul Nicu Roată.
ULTIMILE STIRI
Frații Andrei și Alexandru Diță au devenit campioni naționali
IN Categoria Kaiac Canoe 2022-05-17
Tradiția se menține la secția de kaiac canoe de la CSM Brăila. An de an, sortivii clubului brăilean se regăsesc printre protagoniștii competițiilor naționale la care iau startul. Iar la prima competiție din 2022, CSM Brăila a cucerit 12 medalii, 2 de aur, 7 de argint și 3 de bronz.
CSM Brăila organizează patru competiții naționale în 2022
IN Categoria Box 2022-05-17
Brăila rămâne și în acest an în centrul atenției când vine vorba despre box. Iar vestea cea mare pentru pasionații nobilei arte din orașul nostru este că în 2022 CSM Brăila organizează patru competiții naționale, prima dintre ele, Cupa României la box pentru juniori, fiind programată în perioada 1-5 iunie.