"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Start foarte bun de sezon pentru atleţii brăileni juniori II şi III
2017-05-17 Start foarte bun de sezon pentru atleţii brăileni juniori II şi III
IN Categoria Atletism
Atleţii juniori II şi III de la LPS Brăila şi CSM Brăila au obţinut rezultate foarte bune la prima etapă a Campionatului Naţional de atletism în aer liber, care a avut loc în weekend-ul trecut la Bucureşti. Cu acest prilej, atletul pregătit de profesorul Fănel Ionescu, Alexandru Iconaru, cel care în această iarnă a stabilit un nou record naţional de juniori II la 60 m garduri, a avut un start de sezon excelent şi şi-a realizat baremul, la 110 m garduri, pentru participarea la Campionatul Mondial de atletism pentru juniori II care va avea loc în Kenia. Andreea Caracudă de la grupa profesoarei Sica Lazăr a câştigat proba de 100 m garduri. Andrei Creţu s-a clasat pe locul al treilea la garduri. La juniori III, atleţii de la LPS Brăila pregătiţi de profesorul Nicu Roată au avut prestaţii foarte bune. Mihaela Milea a câştigat proba de 100 m garduri, iar colega sa Elena Torcaciu s-a clasat pe locul al doilea. Andreea Dinu a ocupat poziţia a doua în finala probei de 100 m plat şi a trecut a treia linia de sosire, la 200 m plat. Mihai Ghiţev şi Alexandru Galupa au avut de asemenea evoluţii meritorii. Atleţii de la CSM Brăila, de la grupa profesoarei Irina Roată s-au regăsit şi de acestă dată printre favoriţii probelor în care au concurat. Alexandru Şendrea a câştigat proba de 110 m garduri la juniori III, iar colegul lui, Veisel Arif s-a clasat pe locul al treilea. Sebastian Băjănică s-a impus în proba de săritura în lungime, cu o săritură care a măsurat 5,98 m, iar Raluca Dascălu a ocupat poziţia a treia la 100 m garduri. Tot în această finală, Andreea Orac a trecut a patra linia de sosire. “Noi ne-am realizat obiectivele propuse pentru această etapă de pregătire şi consider că toţi sportivii brăileni s-au prezentat mai mult decât onorabil. Cât priveşte organizarea acestei etape, ea a fost una sub aşteptări, a fost mare harababură, juniorii III au alergat la garduri de exemplu în condiţiile în care trebuiau să concureze juniorii II, însă până la urmă concursul s-a derulat şi noi am putut vedea care este stadiul de pregătire al sportivilor pe care îi pregătim şi unde trebuie să insistăm până la etapa finală”, a declarat profesoara Irina Roată.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.