"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Brăileanul Adrian Gheorghe este campion naţional la tenis de câmp
2017-05-23 Brăileanul Adrian Gheorghe este campion naţional la tenis de câmp
IN Categoria Tenis de camp
Reprezentatul secţiei de tenis de câmp de la CSM Brăila, Adrian Gheorghe, a cucerit medalia de aur la dublu, împreună cu ieşeanul Răzvan Aghiom, şi pe cea de bronz, la simplu. Ambele performaţe ale tenismenului brăilean au fost obţinute la Campionatul Naţional de tenis de câmp rezervat categoriei U14, care a avut loc la Centru Naţional de tenis din Bucureşti în perioada 15-21 mai. La simplu, sportivul pregătit de Liviu Popov, Adrian Gheorghe l-a învins în primul tur cu 6-4, 6-1, pe Ion Straciuc de la CSM Oradea, iar în turul al doilea a trecut tot în două seturi, 6-4, 6-1, de Mihai Lungu de la Ergolem Satu Mare. În sferturi brăileanul l-a învins ceva mai greu, 7-5, 6-3, pe Matei Palcău, de la Ştiinţa Constanţa. În semifinale, Adrian Gheorghe a pierdut în trei seturi, 6-1, 1-6, 6-7, meciul cu Mihnea Zaharia de la Dinamo Bucureşti. Brăileanul a câştigat însă în două seturi, 6-3, 6-3, finala mică în faţa colegului său de la dublu, Răzvan Aghiom de la CFR Iaşi, şi a obţinut medalia de bronz. La dublu, Adrian Gheorghe şi Răzvan Aghiom au câştigat lejer, 6-1, 6-0 meciul cu Schipor (Iaşi), Negură (Bacău), iar în sferturi au dispus, tot în două seturi, 6-0, 6-3, de perechea Marin (Urlaţi) – Givon (Sportul Studenţesc). Dublul brăileano- ieşean a avut nevoie de trei seturi, 7-6, 5-7, 10-7, ca să câştige meciul din semifinale cu Zamfirache (Slobozia) şi Fătu (TC Bucureşti). Adrian Gheorghe şi Răzvan Aghiom au avut o prestaţie foarte bună în finală şi s-au impus cu 6-3, 6-3, în faţa dublului Voican (Târgovişte) – Zaharia (Dinamo), devenind astfel campioni naţionali. “Rezultatele lui Adrian Gheorghe sunt foarte bune, cu puţină atenţie putea ajunge în finală şi la simplu. Trei puncte l-au despărţit de medalia de argint, însă eu cred că în cazul în care ajungea în finală putea cuceri chiar aurul. Oricum, pentru secţia de tenis de câmp de la CSM Brăila, una foarte tânără, dacă ţinem cont de faptul că a fost înfiinţată abia în 2011, este deja o mare performanţă. Adrian Gheorghe este în vizorul lotului naţional în vederea Campionatului European rezervat acestei categorii de vârstă”, a declarat antrenorul Liviu Popov. Tenismenul brăilean a rămas în continuare la Bucureşti, urmând să participe, începând de astăzi, la un turneu internaţional de categoria întâi, primul lui adversar fiind un sportiv din Germania.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.