"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Iulia Banaga şi-a reconfirmat baremul pentru mondialele din Kenya
2017-06-06 Iulia Banaga şi-a reconfirmat baremul pentru mondialele din Kenya
IN Categoria Atletism
Atleţii brăileni au avut evoluţii foarte bune la primele competiţii oficiale în aer liber din acest an, Campionatul Naţional de primăvară pentru juniori I şi Campionatul Naţional Şcolar. Iulia Banaga a devenit campioană naţională şcolară la 400 m garduri, probă în care şi-a reconfirmat baremul de participare la Campionatul Mondial. Atleta, pregătită de profesorul Nicolae Iorga, Iulia Banaga s-a clasat pe locul al doilea în proba de 100 m garduri. Ştafeta 4x100 m formată din Andreea Caracudă, Iulia Banaga, Andreea Dinu, Bianca Toader s-a clasat tot pe primul loc la naţionalele şcolare de atletism. Petrişor Tudor a trecut al doilea linia de sosire la 100 m plat, iar în finală atletul brăilean şi-a îmbunătăţit recordul personal. De asemenea, Alexandru Iconaru, Andreea Caracudă şi Bianca Toader au alergat în proba de 100 m garduri a juniorilor II, aceasta fiind o probă de selecţie în vederea realizării baremurilor pentru Campionatele Mondiale şi Balcaniadă. Sportiva pregătită de profesoara Sica Lazăr, Andreea Caracudă a reuşit să-şi asigure participarea la Balcaniadă,  astfel că atleta şi antrenoarea sa au plecat ieri, alături de lotul de atletism al României spre Istanbul, competiţia balcanică urmând a se desfăşura sâmbătă, 3 iunie. Junioara II, Bianca Toader de la grupa profesorului Nicu Roată a fost la un pas de a-şi realiza baremul pentru mondialele din Kenya, Petrişor Tudor s-a clasat pe locul al patrulea la 100 m plat, iar Andreea Dinu, deşi este doar junioară III, a ocupat poziţia a opta în concursul junioarelor I, la 100 m plat. Ştafeta 4X100 m masculin, formată din Andrei Creţu, Claudiu Culea, Petrişor Tudor, Alexandru Iconaru, s-a clasat pe locul al cincilea. “Rezultatele noastre au fost foarte bune la începutul acestui sezon în aer liber şi avem şanse mari, dacă şi Bianca Toader îşi va realiza baremul, ca Brăila să aibe trei sportivi calificaţi la mondialele de juniori. Iar acest lucru se petrece în condiţiile în care noi ne antrenăm pe unde apucăm, Stadionul de Atletism fiind în continuare o «fata Morgana»“, a declarat profesoara Sica Lazăr.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.