"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Anamaria Ioniţă este campioană balcanică, cu ştafeta 4X400 m plat
2017-07-20 Anamaria Ioniţă este campioană balcanică, cu ştafeta 4X400 m plat
IN Categoria Atletism
Ştafeta 4X400 m plat a României din care a făcut parte şi alteta din Brăila Anamaria Ioniţă a câştigat medalia de aur la Campionatele Balcanice, ce au avut loc în weekend-ul trecut, la Novi Pazar, în Serbia, însă timpul realizat de tricolore nu a fost unul foarte bun. Cu toate acestea, ştafeta României are în acest moment cel de-al 15-lea timp, iar la Campionatul Mondial merg primele 16 echipe, în ordinea timpilor realizaţi.  “Am câştigat fără probleme proba de ştafetă dar neavând concurenţă nici timpul nostru nu a putut fi îmbunătăţit. Şi vremea ne-a fost potrivnică. Stadionul din  Novi Pazar este situat pe vârful unui deal şi doar o mică parte din el este protejat împotriva vântului, iar sâmbătă vântul ne-a împiedicat să scoatem un timp bun. Totuşi, România are cel de-al 15-lea timp şi ca să ratăm participarea la mondiale ar trebui să ne întreacă alte două ţări şi nu prea mai este vreme. La finalul acestei săptămâni se încheie perioada în care îţi poţi face baremul pentru Campionatul Mondial”, a declarat Anamaria Ioniţă. În afară de aurul de la 4X400, atleta brăileană cu dublă legitimare, CSM Brăila – CSU Piteşti, a mai urcat de două ori pe podiumul de premiere. Ioniţă a devenit vicecampioană balcanică cu ştafeta 4X100 m plat, iar la 100 m garduri a cucerit medalia de bronz cu un nou record personal, 13.37 secunde. Singura probă în care brăileanca nu a fost medaliată a fost cea de 400 m plat, unde s-a clasat pe poziţia a cincea. Anamaria Ioniţă a revenit luni seara la Brăila, iar vineri va pleca la Bucureşti pentru a participa la Campionatul Naţional de probe combinate, unde va lua startul în proba de heptatlon. “Acum sunt la Brăila dar vineri plec la Bucureşti unde vreau să câştig proba feminină de heptatlon. Sâmbătă am patru probe, duminică alte trei, sper să fiu sănătoasă ca să-mi pot realiza obiectivul”, a mai spus Anamaria Ioniţă. La această ediţie a Campionatelor Balcanice, România a obţinut 23 de medalii, 7 de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, un rezultat foarte bun care a clasat ţara noastră pe primul loc în clasamentul pe naţiuni.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.