"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Bilanţ foarte bun al secţiei de judo în 2017
2018-01-05 Bilanţ foarte bun al secţiei de judo în 2017
IN Categoria Judo
Sportivii secţiei de judo de la CSM Brăila au avut un an 2017 plin de succese, cucerind 14 medalii la secţiunea judo şi 13 medalii sambo. Un an competiţional foarte bun, consideră antrenoarea Carmen Constantin. Teodora Naidin a devenit vicecampioană naţională la individual la Campionatul Naţional de judo rezervat sportivilor cu vârsta până în 16 ani, la categoria 48 kg şi apoi a cucerit aurul la nivel de echipe. Tot la U16, Andreea Marinescu a cucerit aurul cu echipa la categoria 44 kg, iar la U15 şi-a trecut în cont o medalie de bronz la individual, categoria 40 kg şi una de argint cu echipa, aceste două performanţe fiind realizate de sportiva de la CSM Brăila la mijlocul lunii mai. Maria Naidin s-a clasat pe locul al treilea la categoria 29 kg, la U13, acelaşi rezultat fiind obţinut de Bianca Chirac, la categoria 26 kg, la U11. La naţionalele de Ne-Waza rezervate sportivilor cu vârste până în 16 ani, clubul brăilean a obţinut trei medalii de bronz, prin Teodora Naidin la categoria 57 kg, Andreea Marinescu la 40 kg şi Paul Scurtu la 50 kg. Maria Naidin a devenit vicecampioană naţională la U13, categoria 36 kg, şi tot la aceeaşi competiţie alţi doi colegi ai ei au urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere, aceştia fiind Paul Scurtu, la categoria 46 kg, şi Andreea Marinescu, la categoria 44 kg, ambii la U15. Tot Maria Naidin a cucerit medalia de bronz la U14, categoria 36 kg. La naţionalele de sambo, Cătălina Varvaruc a devenit vicecampioană naţională de senioare, la categoria 60 kg. Tot în 2017, Cătălina Varvaruc a cucerit titlul naţional la cadeţi şi medaliile de argint în concursul juniorilor şi în cel de la tineret, la aceeaşi categorie de greutate. Colega sa de club, Teodora Naidin, a devenit campioană naţională la cadeţi şi juniori şi a obţinut medalia de argint la tineret, toate aceste performanţe fiind realizate la categoria 52 kg. Andreea Marinescu estre triplă campioană naţională la ne-waza în 2017. Sportiva antrenată de Carmen Constantin a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere la cadeţi, juniori şi tineret, la categoria 44 kg. Paul Scurtu s-a clasat de două ori pe locul al doilea, la juniori şi la tineret, şi a cucerit aurul la cadeţi.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.