csm_braila@yahoo.com
f
Clubul Sportiv Municipal Braila
"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
2018-06-20 Andrei Crețu a cucerit medalia de bronz Campionatului Național rezervat juniorilor II
IN Categoria Atletism
Atleții brăileni au avut evoluții foarte bune la etapa finală a Campionatului Național rezervat juniorilor II. Vedeta delegației brăilene a fost Bianca Toader, de la LPS Brăila, sportivă pregătită de profesorul Nicu Roată. Aflată în fața unui sezon în aer liber excelent, medaliată cu aur și bronz la Balcaniada de la Istanbul, Bianca Toader este cea mai bună atletă din România în probele de 100 m garduri și 100 m plat, probe pe care le-a câștigat în weekend-ul trecut cu timpi care reprezintă noi recorduri personale, 13:73 secunde, respectiv, 12:18 secunde. Toader are baremul realizat pentru Campionatul European de atletism în aer liber al juniorilor II atât în proba de 100 m garduri cât și în cea de 100 m plat. O altă atletă pregătită de profesorul Nicu Roată, Andreea Dinu a cucerit medalia de bronz în proba de 400 m garduri, timpul realizat de ea fiind 65:49 secunde. Cu mențiunea că Dinu a reprezentat surpriza plăcută a delegației brăiene, ea fiind mai mică de vârstă decât celelalte concurente. Robert Simion de la grupa profesoarei Sica Lazăr a devenit vicecampion național în proba de 110 m garduri, cu toate că el a fost cotat cu același timp ca și învingătorul, 14:46 secunde. La fel ca Toader, Simion are baremul făcut pentru europenele din iulie din Ungaria. “Miimi de secundă au făcut diferența, a fost o cursă extraordinară pe care tot atât de bine o putea câștiga și atletul meu”, a explicat profesoara Sica Lazăr. Tot în finala probei de 110 m garduri, Andrei Crețu,sportiv cu dublă legitimare, LPS Brăila – CSM Brăila, de la grupa profesoarei Anilena Anton, a cucerit medalia de bronz. Crețu a luat startul și în proba de 200 m plat în care s-a clasat pe locul al cincilea. Loris Tănăsoiu s-a clasat pe locul al patrulea la 100 m garduri, Alexandru Galupa a ocupat poziția a cincea la 400 m garduri. În finala probei de 110 m garduri s-au calificat Alexandru Șendrea, atlet junior III de la CSM Brăila, de la grupa profesoarei Irina Roată și Robert Hariga, de la LPS Brăila, care s-au clasat pe locul al cincilea, respectiv al șaselea. Mihaela Milea de la LPS Brăila a ocupat poziția a șasea la 100 m garduri, iar Sebastian Băjnică, de la CSM Brăila, în primul an de juniori II, s-a clasat pe locul al optulea în finala probei de 200 m plat. “Rezultate excepționale, toți atleții și-au îndeplinit obiectivele. Am avut cinci atleți din opt în filala probei de 110 m garduri, ceea ce spune ceva. Sportivii noștri și-au îmbunătățit propriile performanțe, iar Bianca Toader și Robert Simion a avut prestații promițătoare în perspectiva europenelor din Ungaria, competiție la care cu siguranță vor fi însoțiți de antrenorul Nicu Roată”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr. La această competiție în afară de concurs au evoluat alți trei atleți brăileni, Iulia Banaga, Andreea Caracudă și Petrișor Toader, sportivi care, de asemenea, participă în această vară la competiții internaționale ale juniorilor I.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.