"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Ucrainianul Marco Levyshyn câştigă din nou la Brăila
2018-10-23 Ucrainianul Marco Levyshyn câştigă din nou la Brăila
IN Categoria Dirt-track
Etapa de Cupă MACEC desfăşurată la Brăila s-a ridicat din toate punctele de vedere la nivelul marilor competiţii europene, pentru că de data aceasta la start s-au prezentat sportivi valoroşi de pe continent. Cu o evoluţie foarte bună, ucrainianul Marco Levyshyn s-a impus în toate cele cinci manşe în care a concurat şi, cu maximum de puncte, 15, a câştigat etapa de pe Municipalul brăilean, fiind al doilea succes consecutiv, de data aceasta în faţa a peste 2000 de spectatori. În 2017, Levyshyn a obţinut primul loc după o manşă de departajare cu bulgarul Milen Manev, acum sportivul din Ucraina s-a luptat pentru supremaţie cu doi alergători din Polonia, Patryk Wojdylo şi Przemyslaw Liszka, însă aceştia s-au clasat pe locul al doilea, respectiv al treilea. Marco Levyshyn a acumulat 15 puncte, Patryk Wojdylo 14 puncte şi Przemyslaw Liszka 13 puncte. La această etapă au participat şi cinci sportivi de la CSM Brăila, iar cel mai bun loc a fost obţinut de cel mai tânăr dintre ei, Andrei Popa, care, cu 8 puncte acumulate, s-a clasat pe locul al 7-lea. Un salt interesant pentru Popa faţă de competiţia de anul trecut când, tot într-o companie selectă, a ocupat locul al 9-lea. Acum, Andrei Popa, fiul fostului multiplu medaliat în competiţiile de dirt track, Fănică Popa, a punctat în toate cele cinci manşe la care a luat startul şi în trei rânduri s-a clasat pe poziţia a doua. Veteranul Alexandru Toma a acumulat 6 puncte şi s-a clasat pe locul al 11-lea. Florin Barabaşu a acumulat 2 puncte, iar Ştefan Toma un punct. Urmărit de neşansă, Gabriel Comănescu nu a punctat în acest concurs. “A fost spectacol pe pista stadionului Municipal, aşa ceva a mai fost în opinia mea doar în 2011. Au participat sportivi foarte buni din Europa, iar prezenţa lor s-a făcut simţită în manşele în care au concurat. Deocamdată brăilenii nu pot ţine pasul cu elita sportivilor de pe continent dar evoluţiile lor au fost îmbucurătoare. Pe viitor, prin participarea la cât mai multe competiţii naţionale şi internaţionale, cota lor valorică va creşte”, ne-a delcarat Dumitru Blănaru, directorul CSM Brăila.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.