f
Clubul Sportiv Municipal Braila
"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Cinci medalii pentru cadeţii brăileni de la CSM, la naţionalele de box
2018-11-19 Cinci medalii pentru cadeţii brăileni de la CSM, la naţionalele de box
IN Categoria Box
În aprilie, şase pugilişti de la CSM Brăila au urcat pe podium la Cupa României, competiţie rezervată cadeţilor. Atunci, Marian Fălcaru a cucerit aurul la categoria 50 kg, Georgian Aelenei, Darius Spirea şi George Dan au obţinut medaliile de argint, iar Matei Dan şi Valentin Avram au urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere. Aceeaşi pugilişti au participat şi la finala Campionatului Naţional de box pentru cadeţi, organizată la Satu Mare, unde clubul brăilean a obţinut două medalii de argint şi trei de bronz. Matei Dan, la categoria 44,5 kg, şi George Dan, la categoria 76 kg, ambii de la grupa antrenorului George Perţea, au ajuns în finalele competiţiei de la Satu Mare, însă în ultimul act ambii au coborât învinşi din ring, totuşi cu satisfacţia că sunt vicecampioni naţionali, iar experienţa acumulată le va permite să-şi depăşească performanţele la competiţiile din anul următor. Marian Fălcaru, la categoria 52 kg, şi Valentin Avram, la categoria 68 kg, ambii de la grupa antrenorului Niţă Robu, au cucerit medaliile de bronz. Aceeaşi performanţă a obţinut-o şi Darius Spirea, sportiv pregătit de Costică Dafinoiu, la categoria 58 kg. “Avem o generaţie de copii cu aptitudini pentru box care vor menţine Brăila în elita boxului românesc. A fost o competiţie cu foarte mulţi sportivi la start, ceea ce este îmbucurător pentru boxul românesc, pentru că de la această categorie de vârstă se vor ridica viitorii campioni ai ţării. Cu cât numărul participanţilor este mai mare cu atât şi aria de selecţie pentru loturile nţionale va fi mai mare. Rezultatele noastre la finalele de la Satu Mare sunt cele aşteptate. Două medalii de argint şi trei de bronz înseamnă ceva, aceşti copii vor creşte, încep să capete experienţă, iar pe zi ce trece şi aspiraţiile lor devin tot mai mari. Mai meritam o medalie în opinia mea, la categoria 52 kg, unde Ciprian Gherguş a câştigat lupta din ring în cel de-al doilea meci al său din calificări, dar arbitrii l-au considerat învingător pe adversarul lui, însă repet, pe ansamblu suntem mulţumiţi de rezultatele obţinute”, ne-a declarat antrenorul Niţă Robu.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.