"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Andreea Ciolacu a bifat al patrulea titlu naţional consecutiv la duatlon
2019-05-02 Andreea Ciolacu a bifat al patrulea titlu naţional consecutiv la duatlon
IN Categoria Triatlon
Reprezentanta secţiei de triatlon a Clubului Sportiv Municipal Brăila, Andreea Ciolacu, sportivă pregătită de antrenorul Eugen Simion, a cucerit de curând cel de-al patrulea titlu naţional consecutiv la duatlon, primul la juniori, celelalte trei la tineret, la categoriile de vârstă U20, U21 şi U23. Federaţia Română de Triatlon a organizat, pentru al doilea an consecutiv, Campionatul Naţional de duatlon, la Cheile Grădiştei. A fost o zi friguroasă, temperatura nu a depăşit plus 2 grade şi au căzut şi fulgi de zăpadă, dar cei prezenţi au avut parte de un spectacol sportiv reuşit. A fost un concurs compact, cu multe ture de alergare şi de bicicletă, iar spectatorii au avut parte de o competiţie spectaculoasă. La ediţia din acest an, Andreea Ciolacu a avut de alergat 5 km, pe un traseu vălurit, care este şi pistă de biatlon, apoi a avut de parcurs 10 ture pe bicicletă, fiecare tură având lungimea de 2 km, apoi a alergat din nou pe distanţa de 2,5 km, iar la final a trecut prima linia de sosire şi adevenit campioană naţională la U23. Fratele ei nu a reuşit să se acomodeze frigul de afară şi cu traseul umed şi a încheiat cursa juniorilor pe locul al şaselea. Ambii sportivi sunt în vizorul loturilor naţionale ale României care vor participa, în perioada 30 iunie - 3 iulie, la Campionatul European de duatlon şi cros duatlon, care va avea loc la Sovata şi Târgu Mureş. “În condiţiile în care afară au fost în jur de plus 2 grade şi a nins în anumite perioade ale competiţiei, rezultatele sunt foarte bune, Andreea a bifat al patrulea titlu consecutiv de campioană a României, Tudor nu s-a adaptat condiţiilor vitrege de concurs şi a încheiat competiţia pe locul al şaselea. Dar ambii au şanse să participe la europenele de duatlon din România”, ne-a declarat antrenorul Eugen Simion.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.