f
Clubul Sportiv Municipal Braila
"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
CSM Brăila a cucerit 7 medalii în primele zile ale naţionalelor de kaiac canoe
2019-08-16 CSM Brăila a cucerit 7 medalii în primele zile ale naţionalelor de kaiac canoe
IN Categoria Kaiac Canoe
Debut cu dreptul pentru reprezentanţii secţiei de kaiac canoe la Campionatele Naţionale de la Bascov. Sportivii brăileni pregătiţi de antrenoarea emerită Florentina Ion au cucerit 6 medalii la cadeţi şi juniori II, iar în prima zi a naţionalelor rezervate juniorilor I, gruparea sportivă brăileană a mai obţinut un titlu naţional. La prima competiţie, cea rezervată cadeţilor şi juniorilor II, CSM Brăila a obţinut o medalie de aur la kaiac 4 – 1000 m cadeţi, prin Ionuţ Lungu, Alexandru Necula, Ionuţ Ghenov, Andy Buja. Vicecampioni naţionali au devenit Vlad Olteanu la kaiac 1 – 1000 m juniori II, Dragoş Ivan, Flavius Urse, Alexandru Andrianof, Matei Ion la kaiac 4 – 1000 m cadeţi şi gemenii Alexandru Diţă, Andrei Diţă, la canoe 2 – 1000 m cadeţi. Maria Mocanu a cucerit două medalii de bronz: brăileanca s-a clasat pe locul al treilea la canoe 1 – 500 m şi la canoe 1 – 200 m. În prima zi a Campionatului Naţional de kaiac canoe pentru juniori I, George Ene şi Robert Calaver au devenit campioni naţionali în proba de kaiac 2 – 1000 m. “Suntem abia la începutul competiţiilor naţionale care se desfăşoară în această perioadă la Bascov şi pot spune că suntem aproape în grafic. La cadeţi şi juniori II am obţinut 6 medalii, una de aur, trei de argint şi două de bronz. Mă aşteptam la un loc pe podium şi de la echipajul de kaiac 4 juniori II, dar în această probă a fost o concurenţă acerbă la podium. Ene şi Calaver au confirmat aşteptările, ne pregătim în continuare cu mare atenţie pentru concursurile care urmează”, ne-a declarat antrenoarea Florentina Ion.
ULTIMILE STIRI
Sambata va avea loc CUPA MACEC la dirt-track
IN Categoria Dirt-track 2019-10-10
Sambata, 12.10.2019, incepand cu ora 14.00, pe pista din cadrul Stadionului Municipal Braila, se va desfasura competitita internationala CUPA MACEC la dirt-track, competitie care va reuni sportivi din Cehia, Slovacia, Bulgaria, Polonia, Ucraina si Romania
AUR ŞI ARGINT PENTRU BRĂILENII DE LA CSM, LA NAŢIONALELE DE CROS DUATLON
IN Categoria Triatlon 2019-10-07
Ediţia 2019 a Campionatului Naţional de cros duatlon, competiţie organizată de clubul Ride Competition Timişoara în localitatea Corneşti, unde toată suflarea comunei a fost implicată, brăilenii au ocupat primele două locuri la juniori.
Salbă de medalii pentru CSM Brăila la naţionalele de sambo
IN Categoria Sambo 2019-10-01
Reprezentanţii secţiei de sambo de la CSM Brăila au obţinut rezultate remarcabile la Campionatele Naţionale de sambo care au avut loc în weekend-ul trecut la Izvorani. Însă nu doar cei şase sportivi brăileni au urcat de mai multe ori pe podiumul de premiere, ci şi antrenoarea Carmen Constantin a devenit campioană naţională de senioare la ediţia din acest an.