"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Rezultate foarte bune pentru atleții brăileni la naționalele de juniori II
2021-08-02 Rezultate foarte bune pentru atleții brăileni la naționalele de juniori II
IN Categoria Atletism
Finala Campionatului Național de atletism în aer liber pentru juniori II a reprezentat un nou moment de afirmare a sportivilor brăileni de la cele două mari cluburi, LPS Brăila și CSM Brăila. Denisa Balaban de la LPS Brăila a devenit dublă campioană națională. Atleta pregătită de profesorul Fănel Ionescu a cucerit medalia de aur la 100 m garduri și cu ștafeta 4X100 m de la CSM Onești. Balaban a alergat în schimbul al doilea iar în ultimul schimb a alergat tot o sportivă din Brăila, de la grupa profesorului Florinel Ilie, Andreea Mocanu. La proba de 100 m garduri a concurat și Andreea Mocanu care a ocupat locul al patrulea. Darius Techiu, sportiv pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a cucerit titlul național la 110 m garduri, iar la 200 m plat s-a clasat pe locul al patrulea. Raul Cîrlan de la grupa profesoarei luiza Gorciac a devenit vicecampion național în proba de triplusalt masculin. Cosmin Moise a realizat cel de-al treilea timp, în serii, la 110 m garduri, dar în finală s-a clasat pe locul al șaselea, iar Cosmin Condruz a ocupat poziția a opta. Un alt atlet de la LPS Brăila, Răzvan Anghel a ocupat poziția a șasea la 400 m garduri. “Rezultatele sportivilor de la LPS Brăila au fost foarte bune, am fost în grafic pot spune. Medaliații au relizat noi recorduri personale. Pentru Mocanu, cursa de 100 m garduri a fost una de acomodare pentru că ea, din toamnă va deveni junioară II. Consider că a făcut o cursă bună, cu cel mai bun timp înregistrat de o atletă junioară III în acest an”, ne-a declarat profesorul Florinel Ilie. Denis Neacșu, atlet pregătit la CSM Brăila de profesoara Irina Roată a cucerit trei medalii de aur, la 100, 200 și 400 m plat. Ștefan Lâlă de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu și-a trecut în cont două medalii, argintul la 400 m garduri și bronzul la 110 m garduri.
ULTIMILE STIRI
Maria Naidin și Paul Scurtu sunt dubli campioni naționali la Sambo
IN Categoria Sambo 2021-09-15
Reprezentanții secției de Sambo de la CSM Brăila au avut evoluții foarte bune la Campionatul Național pentru juniori și tineret și au obținut 4 medalii de aur și una de bronz la juniori iar la cea de a doua categorie de vârstă brăilenii au bifat 2 medalii de aur și 4 de bronz.
CSM Brăila, locul al 5-lea la Campionatul Național pe echipe, la dublu
IN Categoria Tenis de camp 2021-09-15
Echipa de tenis de câmp de la CSM Brăila, formată din Andrei Nicolas Tănasă, 9 ani, Călin Munteanu, 10 ani, Ștefania Boroș, 11 ani, Maria Briana Giuvelic, 12 ani, Cristina Angelica Tănasă, 11 ani, s-a clasat pe locul al 5-lea, la Campionatul Național pe echipe, la dublu, competiție rezervată sportivilor cu vârste până în 12 ani.
Robert Calaver și Vlad Olteanu, vicecampioni naționali la kaiac 2 - 500 m seniori
IN Categoria Kaiac Canoe 2021-08-27
Doi reprezentanți ai secției de kaiac canoe de la CSM Brăila au participat la Campionatul Național de viteză rezervat seniorilor, Robert Calaver și Vlad Olteanu și cu toate că niciunul dintre ei nu are încă vârsta senioratului, ambii au urcat pe podiumul de premiere.