"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Denis Neacșu de la CSM Brăila a cucerit argintul balcanic la 400 m
2021-08-20 Denis Neacșu de la CSM Brăila a cucerit argintul balcanic la 400 m
IN Categoria Atletism
Atleții brăileni cu rezultate foarte bune pe plan național în 2021 au reușit să câștige și medalii internaționale. Patru sportivi brăileni, 3 de la LPS Brăila și unul de la CSM Brăila, au fost prezenți la Campionatul Balcanic de atletism pentru juniori II de la Kraljevo, din Serbia și doi dintre ei au obținut rezultate deosebite. Competiția s-a desfășurat într-o singură zi iar atleții prezenți în Serbia au alergat într-o singură cursă. Locurile au fost stabilite în funcție de timpii realizați. Darius Techiu, sportiv pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a devenit campion balcanic de juniori II la 110 m garduri, timpul realizat de acesta, 14.54 secunde, reprezentând un nou record personal. Trebuie menționat faptul că în acest an Techiu este campion național în această probă atât la categoria lui de vârstă, juniori II, cât și la una superioară, cea de juniori I. Tot de la grupa profesorului Fănel Ionescu, Denisa Balaban s-a clasat pe locul al 5-lea la 100 m garduri. “Techiu este campionul en titre al României la 110 m garduri, juniori II și juniori I, acum a cucerit și aurul balcanic în această probă. Este un sportiv muncitor în primul rând, dar are și calități pentru această disciplină sportivă. Balaban s-a clasat pe locul al 5-lea dar a scos un timp bun în opinia mea, 14:15 secunde. Ea se pregătește într-un cadru organizat de doar trei ani, la anul va avea șansa să-și realizeze baremul pentru europene. Este o atletă cu calități deosebite și consider că va obține rezultate foarte bune.Trebuie să-i muțumesc profesoarei Irina Roată care i-a însoțit pe sportivi în Serbia pentru tot ceea ce a făcut pentru ei”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu. Tot la această competiție, Denis Neacșu de la CSM Brăila a devenit vicecampion balcanic la 400 m, cu un nou record personal, 49:49 secunde. Raul Cîrlan, atlet pregătit la LPS Brăila de profesoara Luiza Gorciac, s-a clasat pe locul al 6-lea în proba de triplusalt masculin. Darius Techiu și Denis Neacșu au concurat pentru România și în proba de ștafetă 4 x100 m, probă în care sportivii din țara noastră s-au clasat pe locul al patrulea.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.