"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Paul Scurtu, medaliat cu bronz la mondialele de sambo
2021-11-01 Paul Scurtu, medaliat cu bronz la mondialele de sambo
IN Categoria Sambo
România a participat cu 7 sportivi la Campionatul Mondial de sambo pentru juniori și tineret care a avut loc la Thessaloniki, o localitate din Grecia și a cucerit două medalii. Una dintre aceste medalii, cea de bronz, a fost obținută de Paul Scurtu de la CSM Brăila. Eforturile făcute de conducerea clubului brăilean de a strânge suma de bani pentru ca Paul Scurtu să ajungă în Grecia nu au fost în zadar. Sportivul pregătit de antrenoarea Carmen Constantin, Paul Scurtu, l-a învins în primul meci pe Itay Igra din Israel, a fost învins, în cel de-al doilea meci de Uali Almas din Kazahstan dar a intrat în recalificări, o fază a competiției în care sportivul brăilean continua să spere la medalia de bronz. Paul Scurtu l-a învins pe Bogdan Svonja din Serbia și apoi a câștigat și meciul cu Mamikon Avetisyan din Armenia, iar acest al doilea succes din recalificări i-a adus medalia de bronz, la categoria 79 kg, tineret. “Rezultatul obținut de Paul este peste așteptările mele, iar acest bronz mondial sper să-l stimuleze și să realizeze în continuare rezultate notabile, atât la judo cât și la sambo, pentru că este un sportiv cu un mare potențial. Mulțumesc și pe acestă cale tuturor celor care ne-au sprijinit financiar pentru ca Scurtu să poată concura la mondialele de sambo din Grecia”, ne-a declarat antrenoarea Carmen Constantin. CSM Brăila a mai avut o sportivă, pe Maria Naidin, în competiția feminină a junioarelor dar nu a trecut de primul meci. Naidin a cucerit însă în acest an o medalie de bronz la Campionatul European de sambo.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.