"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
“Gala micului atlet” - concurs atletic de verificare
2021-12-23 “Gala micului atlet” - concurs atletic de verificare
IN Categoria Atletism
Cel de-al doilea concurs de verificare la atletism a fost organizat de CSM Brăila și s-a numit “Gala micului atlet”. Competiția a fost rezervată juniorilor de toate categoriile. “Având sprijinul DJST Brăila, care a asigurat premiile, am putut organiza o competiție în care sportivii să-și verifice actualul stagiu de pregătire. La “Gala micului atlet” au concurat atleții juniori I, II și III, de la CSM Brăila și LPS Brăila, iar rezultatele obținute de sportivi sunt bune pentru perioada în care ne aflăm”, ne-a declarat antrenoarea Irina Roată. Proba de 50 m garduri, la juniori I, a fost câștigată de Alexandru Șendrea, atlet pregătit de antrenoarea Irina Roată, iar pe locul al doilea s-a clasat Darius Tehiu (LPS Brăila), de la grupa antrenorului Fănel Ionescu. La juniori II, tot la 50 m garduri, s-a impus Cosmin Moise de la LPS Brăila, acesta fiind urmat pe podium de colegul său de club Cosmin Pitulice, de la grupa antrenoarei Sica Lazăr și de Ștefan Lîlă, pregătit la CSM Brăila de Anamaria Codreanu. Podiumul la garduri, la juniori III a fost ocupat în ordine de Robert Bălin, Mario Grozea, ambii de la CSM Brăila, Luca Satnoianu de la LPS Brăila. Proba feminină de 50 m garduri, la junioare III, a fost câștigată de Safira Barbu de la CSM Brăila, iar pe pozițiile următoare s-au situat două atlete de la LPS Brăila, Alessia Popescu și Maria Bunea. La 50 m plat, juniori I, s-a impus Denis Neacșu de la CSM Brăila, următoarele două locuri fiind adjudecate de sportivii de la LPS Brăila, Darius Techiu respectiv David Gheosu. Tot la viteză, dar la juniori II primele trei locuri au fost ocupate în ordine de Claudiu Dima (CSM Brăila), Damian Toma (LPS Brăila) și Ștefan Lîlă (CSM Brăila). La juniori III au fost aceeași protagoniști ca și la garduri: 1. Robert Bălin, 2. Mario Grozea, ambii CSM Brăila, 3. Florentin Lazăr (LPS Brăila). Proba similară a fetelor a fost câștigată la junioare II de Andreea Mocanu (LPS Brăila), aceasta fiind urmată de colega de club Andreea Marinescu. La junioare III, primele două poziții au fost ocupate de Bianca Bratosin respectiv Ștefania Coteș, locul al treilea fiind împărțit de două atlete, Cătălina Burtea și Rebeca Băjănică. Ștefan Lîlă a câștigat proba de săritură în lungime rezervată juniorilor II, pe locul al doilea s-a clasat Cosmin Moise iar pe al treilea Laurențiu Stan. La juniori III, primele locuri au fost adjudecate de: 1. Robert Bălin, 2. Mario Grozea, 3. Eduard Băietu. La triplusalt, juniori I, s-a impus Alexandru Șendrea urmat de Raul Cîrlan. Rareș Serafim a câștigat la juniori II iar Robert Iordache la juniori III. La feminin s-au remarcat Maria Bunea, Sara Covaci și Alessia Popescu. Primii trei clasați au primit diplome și medalii, însă toți sportivii prezenți au fost recompensați de către DJST, finanțatoarea competiției, cu pungi cu dulciuri.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.