"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
CSM Brăila are patru medaliați la naționalele de box pentru cadeți
2021-12-15 CSM Brăila are patru medaliați la naționalele de box pentru cadeți
IN Categoria Box
Secția de box de la CSM Brăila a avut patru sportivi pe podium și la campionatul Național rezervat cadeților, competiție care s-a încheiat duminică, 12 decembrie, la Brăila. Clubul brăilean a cucerit o medalie de aur, două de argint și una de bronz. Daniel Grigorie, de la grupa antrenorului George Perțea, a avut de disputat patru meciuri, pe primele trei le-a câștigat prin abandon iar în finala categoriei 48 kg, a dispus de un pugilist de la CSM Iași. Tot de la aceeași grupă, Albert Dănilă, a obținut medalia de bronz la categoria 63 kg. Dănilă a disputat trei meciuri, pe unul l-a câștigat prin abandon, cu toate că nu s-a refăcut complet după fractura la mâna dreaptă, suferită în urmă cu jumătate de an. Dănilă nu a mai boxat în finală, el fiind menajat de antrenorul său, pentru că urma să boxeze în compania unui sportiv valoros și brăileanul nu putea lupta de la egal la egal adversarul său, luptând doar cu mâna stângă. La această ediție a naționalelor CSM Brăila a cucerit și două medalii de argint. La categoria 54 kg, Sorin Rusinoiu, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, l-a învins prin abandon, în prima repriză, pe Denis Ștefănescu (CSM Ploiești), în turul al doilea a dispus la puncte de arădeanul Karlo Bot iar în semifinale l-a învins pe gălățeanul Daniel Dorofte. Sorin Rusinoiu a fost învins în finală de Alexandru Magdalin, de la Felix Botoșani. Cu o pregătire de aproape un an și legitimat la CSM Brăila de doar două săptămâni, Alin Țapu, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, a reușit să ajungă în finala categoriei 57 kg. Țapu i-a învins pe Adrian Gugu de la Rovinari, pe David Iova, prin abandon în prima repriză, de la BC Simion și pe Darius Pop de la Sighet. Brăileanul nu a mai boxat în finală, fiind menajat de antrenorul său, pentru că urma să întâlnească un pugilist extrem de puternic, Alexandru Suvache, de la Dunărea Galați. “Am avut doi sportivi de la grupa mea și ambii au devenit vicecampioni naționali de cadeți. Rusinoiu a fost învins de un adversar superior valoric, iar pe Țapu nu l-am lăsat eu să boxeze pentru a nu-i pune în pericol integritatea fizică. Țapu este legitimat de doar două săptămâni, este un sportiv de mare perspectivă, dar am considerat că fiind în finală deja este o mare performanță pentru el. Nu am vrut să risc. Eu sunt foarte mulțumit de evoluțiile celor doi”, ne-a declarat antrenorul Cristian Bălan. Aceasta a fost cea de a șasea competiție oficială, din calendarul Federației Române de Box, pe care a organizat-o CSM Brăila în acest an. În 2021 clubul brăilean a organizat Cupa României la tineret și U22 și naționalele de cadeți, juniori, tineret și U22. Cu excepția naționalelor de seniori, la toate celelalte competiții CSM Brăila a avut campioni sau sportivi pe podium, ceea ce înseamnă că boxul brăilean este din nou la înălțime și că de fiecare dată CSM Brăila s-a achitat cu brio de sarcinile organizatorice, de moment ce FR Box a acordat clubului brăilean onoarea de a organiza șase competiții majore, pe plan național.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.