"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Podium brăilean în proba de 60 m garduri U16
2022-03-08 Podium brăilean în proba de 60 m garduri U16
IN Categoria Atletism
Brăilenii au fost și în acest an protagoniștii probei de 60 m garduri la Campionatul Național de atletism rezervat categoriei de vârstă U16 (juniori III), care s-a desfășurat la finalul săptămânii trecute, la Bacău. Podiumul a fost în totalitate brăilean. Titlul național la 60 m garduri i-a revenit lui Robert Bălin de la CSM Brăila (8:66 secunde), nou record personal, medalia de argint a fost adjudecată de Răzvan Ștefănescu, atlet cu dublă legitimare, LPS Brăila – CSM Brăila, iar bronzul i-a revenit lui Mario Grozea de la CSM Brăila. Bălin și-a mai trecut în cont o medalie de bronz în proba de 400 m (54:43 secunde), nou record personal. Grozea a participat și la proba de sprint unde a oprit acele cronometrului după 8:42 secunde. Safira Barbu a devenit campioană națională la 60 m garduri (8:93 secunde) record personal și a alergat proba de 60 m plat, în 8:42 secunde. Bianca Bratosin și-a trecut în cont un loc trei la 60 m garduri (9:58 secunde), nou record personal, aceasta fiind urmată în finală de colega sa, Ștefania Coteș care a ocupat poziția a patra. Bratosin a mai concurat la 400 m, iar Coteș la 200 m. Evoluții în creștere a mai avut Rebecca Băjănică în probele de 60 m plat și 200 m. Atleții menționați de la CSM Brăila sunt pregătiți de profesoarele Irina Roată și Anamaria Codreanu. “Suntem în grafic. Am avut ceva emoții, dar rezultatele au fost foarte bune”, a spus profesoara Irina Roată. Toți atleții de la LPS Brăila au realizat, de asemenea, recorduri personale în probele la care au luat startul. Singura medalie a fost obținută de Răzvan Ștefănescu (LPS Brăila – CSM Brăila) de la grupa profesoarei Luiza Gorciac. Acesta a oprit acele cronometrului după 8:88 secunde. Robert Iordache a ocupat poziția a patra la 60 m garduri, aceeași pefomanță fiind realizată, în întrecerea fetelor, de Alessia Popescu (9;80 secunde). Andrei Șerban a încheiat proba de garduri pe locul al șaselea, iar în concursul fetelor, Denisa Pavel a ocupat poziția a opta iar colega sa, Sara Covaci, pe a noua. Tot pe locul al noulea a încheiat concursul de triplusalt Maria Bunea, de la grupa profesorului Nicolae Iorga, cu o săritură care a măsurat 9,99 metri. “Suntem mulțumiți de ceea ce am realizat la finalele U16, toți copii noștri au realizat recorduri personale”, a punctat profesoara Luiza Gorciac.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.