"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Înotător de la CSM Brăila, dublu vicecampion național la tineret
2022-03-31 Înotător de la CSM Brăila, dublu vicecampion național la tineret
IN Categoria Natatie
Înotul brăilean a repurtat un dublu succes la Campionatul Național pentru juniori, tineret și seniori, care a avut loc în perioada 23-26 martie, la Bacău. Denis Ghionu, de la CSM Brăila, pregătit de profesorul Cătălin Nistor, a avut o evoluție foarte bună și a devenit vicecampion național în probele de 50 și 100 m spate, probe în care brăileanul s-a luptat pentru aur cu înotătorul de la Farul Constanța, Sebastian Dinu. Înotătorul de la CSM Brăila a mai concurat în două probe, 100 și 50 m fluture, probe în care a ocupat locurile al patrulea, respectiv al cincilea. Vă reamintim că Denis Ghionu a început anul competițional 2022 cu rezultate foarte bune. La “Cupa Rotary”, de la Târgoviște, o competiție puternică de pregătire, la care au participat 400 de înotători de la 36 de cluburi, brăileanul a câștigat două probe, 50 și 100 m spate, iar la 50 și 100 m fluture s-a clasat pe locul al doilea. La naționalele de la Bacău, Teodora Mihai de la CSM Brăila a ocupat locul al patrulea în proba de 200 m spate junioare, iar la 50 m spate s-a clasat pe poziția a cincea. La tineret, Bianca Negrău s-a clasat pe locul 28 la 200 m bras și pe 34 la 100 m bras. “Cu toate că bazinul de la LPS Brăila a fost închis pentru o lună de zile, iar pregătirea am făcut-o la clubul RaAy, într-un bazin de dimensiuni reduse, rezultatele obținute de înotătorii de la CSM Brăila sunt foarte bune. Ghionu a cucerit două medalii de argint la tineret, iar Teodora Mihai a bifat un loc patru. Denis a fost foarte aproape de un titlu național, iar Teodora de un loc pe podium”, ne-a declarat profesorul Cătălin Nistor.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.