"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
A început Cupa României la box, juniori
2022-06-03 A început Cupa României la box, juniori
IN Categoria Box
Miercuri, la ora 15.00, s-a auzit primul gong la Cupa României la box pentru juniori, competiție care se desfășoară în sala de jocuri de la CSM Brăila. Încă din startul competiției, la Brăila a sosit președintele Federației Române de Box, Vasile Câtea, antrenori recunoscuți precum Relu Auraș sau Titi Tudor. Și trebuie menționat faptul că organizarea este ireproșabilă, capitol de care s-au achitat cu brio directorul CSM Brăila, Anamaria Necoară și antrenorul coordonator al secției de box, George Perțea. În prima zi au fost programate 35 de meciuri, la 10 categorii de greutate. Printre cei 70 de pugiliști care trebuiau să urce în ring s-au regăsit și șase brăileni însă numai trei dintre ei au reușit să promoveze în etapa următoare a competiției. La categoria 50 kg, George Cojocaru a fost declarat învingător pentru că adversarul său, Andrei Gârbovean de la Cluj nu s-a prezentat în ring. Mydori Chirilă s-a impus la puncte în meciul cu Daniel Grecu (VISPO) și, tot la puncte, a câștigat Marius Beldiman meciul cu Raul Mayer, la categoria 57 kg. Au părăsit competiția Alin Țapu, Silviu Durac și George Fruntișanu, sportivi care se pregătesc într-un cadru organizat de mai puțin de un an de zile. “Principalul adversar cu care ne luptăm este căldura, însă cred eu că, prin măsurile pe care le-am luat, competiția se desfășoară în condiții omenești. În prima zi au fost meciuri tari și unele disproporționate, însă pe măsură ce se va cerne sita, brăilenii vor putea asista la dispute aprige în ringul de la CSM Brăila”, ne-a declarat George Perțea.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.