"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Pugiliștii brăileni, premiați la Open Gheorgheni 2022
2022-06-29 Pugiliștii brăileni, premiați la Open Gheorgheni 2022
IN Categoria Box
Pugiliștii de la CSM Brăila și de la Centrul Olimpic Brăila au avut evoluții foarte bune la Open Gheorgheni 2022, turneu internațional de box la care au participat în jur de 200 de sportivi din 13 țări. Pugiliștii brăileni au fost însoțiți de antrenorii George Perțea, Marian Pița și Cristian Bălan. Competiția de la Gheorgheni a reprezentat și un criteriu de selecție pentru europenele de cadeți din Turcia și cele de juniori din Italia. Cel mai bun loc la acest turneu internațional l-a obținut Ștefan Stavre de la Centrul Olimpic Brăila. În finala categoriei 60 kg Stavre l-a învins pe un bulgar, medaliat european de juniori anul trecut. Iulia Cojocaru de la CSM Brăila a cucerit medalia de bronz la categoria 52 kg, după ce a fost învinsă în semifinale de o sportivă din Kazahstan. Cea de a doua pugilistă prezentă la Gheorgheni, Simona Smucilă, de la Ianca, s-a clasat pe locul al doilea, ea fiind învinsă în finală de o pugilistă din Grecia. La categoria 52 kg, juniori Daniel Grigorie, de la grupa antrenorilor george Perțea și Marian Pița s-a clasat pe locul al treilea, el fiind învins în semifinale la limită, cu 3-2, de un sportiv din Ungaria. Tot pe trei s-a clasat la cadeți Sorin Rusinoiu de la grupa antrenorului Cristian Bălan, la categoria 57 kg. A fost un meci foarte strâns în care câștig de cauză a avut sportivul din Ungaria, campionul național en titre al acestei țări. Și Mihai Gheba de la Centrul Olimpic a ocupat poziția a treia la categoria 54 kg, după ce a pierdut în semifinale meciul cu un pugilist din Azerbaidjan. Petrică Eduard Muset a cucerit medalia de argint la categoria 70 kg, după ce a fost învins în finală de campionul de anul trecut al Bulgariei. Tot pe locul al doilea s-a clasat Eduard Mușat de la grupa antrenorului Cristian Bălan. În finala categoriei 75 kg Mușat a fost învins de un pugilist din Austria, care la finalul competiției a fost desemnat cel mai bun boxer al competiției de la Gheorgheni. Ștefan Moise s-a clasat pe locul al treilea la plus 80 kg, el fiind învins în semifinale de un boxer din Israel. Stavre și Rusinoiu la cadeți și juniorii Muset, Moise, Grigorie și Mușat sunt în cărți pentru europenele de cadeți și juniori. “Totul a decurs așa cum mă așteptam. Surpriza plăcută a reprezentat-o Stavre, cu trei victorii din trei meciuri. Avem șase boxeri în lot pentru europenele de cadeți și juniori. Mai avem trei luni de de antrenamente, o perioadă în care vom munci pentru a face o figură frumoasă la competițiile continentale. Avem câteva zile de odihnă și revenim la antrenamente. Pe 6 iulie plecăm într-un cantonament de 15 zile la Izvorani, cu sprijinul Comitetului Olimpic și apoi mergem la un turneu internațional în Serbia”, ne-a declarat George Perțea, care este și antrenorul lotului național de juniori. La turneul de la Gheorgheni, printre arbitri s-a regăsit și brăileanul Dorinel Gîțu, arbitru internațional.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.