"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Andrei Damian a câștigat cursa copiilor la Cupa CSM Brăila
2022-08-08 Andrei Damian a câștigat cursa copiilor la Cupa CSM Brăila
IN Categoria Dirt-track
Spectacolul moto de pe pista stadionului Municipal a început cu două reprezentații a celor mai valoroși copii și juniori din țara noastră. La Cupa CSM Brăila rezervată copiilor, sportivi cu vârste între 10 și 15 ani, au participat trei sportivi de la clubul brăilean, Andrei Damian, Eduard Iorga și Vali Chiriță. Cursa a fost una frumoasă și a lăsat să se vadă că la Brăila această disciplină sportivă are viitor. Numai că în țară, alte cluburi nu au sportivi copii. Damian a câștigat într-o manieră categorică cursa copiilor. La juniori s-a impus Daniel Gheorghe de la CSTA București, celelalte două poziții fiind adjudecate de brăilenii Alexandru Nicolae și Marius Crăciun. Competiția de la Brăila are și un caracter umanitar. Organizatorul primei etape, CSM Brăila, a făcut apel la spectatorii prezenți în tribună să doneze bani pentru Bogdi, băiețelul din Brăila care se luptă cu o boală gravă. Toți cei care au făcut donații în bani, au participat la o tombolă organizată de clubul brăilean. Câștigătoarea voucherului în valoare de 200 de lei, oferit de Decathlon, a fost Ștefania Caraivan. “Cred că brăilenii s-au delectat cu spectacolul oferit de sportivii care au concurat în prima etapă, pe pista stadionului Municipal. Am dorit să le oferim copiilor și juniorilor din clubul nostru posibilitatea de a evolua în deschiderea unei competiții oficiale a seniorilor. Din păcate doar noi avem sportivi copii, dar atât aceștia cât și juniorii au demonstrat că au aptitudini pentru această disciplină sportivă. Competiția are și un caracter umanitar și ne bucurăm că spectatorii au răspuns solicitărilor noastre și au făcut donații în bani pentru Bogdi. Decathlon ne-a spijinit cu un voucher în valoare de 200 de lei”, ne-a declarat Anamaria Necoară, directorul CSM Brăila. Prima etapă a Campionatului Național individual de dirt track rezervată seniorilor a fost câștigată de Adrian Gheorghe, de departe cel mai valoros sportiv prezent la această ediție a naționalelor de dirt track. Practic, podiumul la prima etapă a Campionatului Național s-a decis în manșa a 10-a la startul căreia s-au aliniat Mark Barany cu 4 puncte, Adrian Gheorghe și Andrei Popa, ambii cu câte 6 puncte din trei curse. Adrian Gheorghe a avut un start foarte bun, a rezistat atacului lui Popa pe prima turnantă apoi a câștigat fără probleme manșa și etapa. Bineînțeles că acesta a oferit și o porție de spectacol mergând pe o roată spre deliciul publicului. Adrian Gheorghe a acumulat 8 puncte, podiumul fiind completat de Andrei Popa, 7 puncte și Mark Barany, 6 puncte. Marian Gheorghe, reprezentantul clubului brăilean la această ediție a naționalelor de dirt track, a acumulat 4 puncte și s-a clasat pe poziția a 4-a în prima etapă. Locurile următoare au fost adjudecate de: Daniel Gheorghe (SSTA București), Aurelian Oaneș (MRM București) câte 3 puncte, Alexandru Nicolae (CSM Brăila) 2 puncte, Mircea Agrișan 1 punct. Florin Barabașu și Marius Crăciun au încheiat etapa cu zero puncte.
ULTIMILE STIRI
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.
Spectacol in prima zi a Cupei Romaniei la box cadeti
IN Categoria Box 2024-04-11
La editia 2024 a Cupei Romaniei la box cadeti, care are loc in aceasta perioada in sala de jocuri de la CSM Braila, participa 170 de pugilisti. Sunt de fapt doua competitii, un concurs national pentru cadeti, boxeri cu varste mai mici, cu meciuri la 3 categorii de greutate si Cupa Romaniei cadeti, unde participa sportivii care se incadreaza in categoria aceasta de varsta.