"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Aur si bronz pentru CSM Braila la nationalele de box pentru cadeti
2022-11-03 Aur si bronz pentru CSM Braila la nationalele de box pentru cadeti
IN Categoria Box
CSM Braila a participat cu cinci pugilisti la Campionatul National de box pentru cadeti si a obtinut o medalie de aur si una de bronz. Sorin Rusinoiu, de la grupa antrenorului Cristian Balan, a boxat īn cinci meciuri si a obtinut victorii pe linie, la categoria 57 kg. Rusinoiu l-a īnvins īn primul meci pe Andrei Marcu de la Arad si astfel si-a luat revansa pentru finala pierduta la Cupa Romāniei īn fata acestui boxer. Īn urmatoarele doua meciuri, braileanul a cāstigat īnca din prima runda. El l-a īnvins prin abandon, īn prima repriza, pe Robert Ilinca (Navodari) si apoi a fost declarat īnvingator, prin inferioritatea adversarului, tot īn prima repriza, īn disputa cu Fabian Mutu (Rovinari). Īn semifinale, Sorin Rusinoiu l-a īnvins la puncte pe Catalin Bardas (Salonta) si a cāstigat apoi īntr-o maniera clara finala cu Sebastian Ghinda (CSS Hunedoara). Pentru Rusinoiu, īn vārsta de 14 ani si care este elev la scoala Anton Pann din Braila, a fost ultima competitie la cadeti, de la anul urmānd sa boxeze la juniori. Sorin Rusinoiu a fost la un pas sa participe la Campionatul European de cadeti. El a fost convocat la lotul national īn vederea acestei competitii, īnsa cu toate ca a fost cel mai bun de la aceasta categorie, antrenorii lotului national de cadeti l-au preferat pe Andrei Marcu. La categoria 44 kg, Florin Radu, pugilist de la grupa antrenorului Cristian Balan, a cucerit medalia de bronz. Braileanul a cāstigat fara sa boxeze īn primul tur pentru ca adversarul sau, Felix Curcan (CSM Craiova), nu s-a prezentat īn ring. Radu a cāstigat la puncte meciul urmator, cel cu Daniel Sandu de la Tārgu Jiu, dar a pierdut īn semifinale īn fata lui Cristian Tabārca (Navodari). La categoria 52 kg, Cristian Bordeianu a cāstigat la puncte meciul cu Mihai Bagaciosu (Rovinari), dar a fost īnvins de Darius Stegari (Salonta) īn turul secund. Fratele sau geaman, Stefan Bordeianu, a parasit competitia de la categoria 54 kg īnca din primul tur, el fiind īnvins de Darius Tudose, de la Box Dinu Buzau. Gutter Hermann a trecut de primul tur preliminar dupa ce a cāstigat meciul cu Sebastian Herta (Cugir), dar a fost īnvins de Alessio Rasoveanu (CS Motru), īn turul secund. “Au fost īn jur de 230 de pugilisti, iar sportivii braileni au boxat īn patru sau cinci meciuri. Rusinoiu a demonstrat ca merita sa mearga la europene, dar va avea posibilitatea sa ajunga la competitia europeana īn 2023, cānd va fi junior, de el depinde. Radu Florin a ramas cu bronzul el, fiind īnvins de cel care avea sa devina campion national. Concluzia mea este clara, cei care au muncit la antrenamente au luat medalii, ceilalti nu”, ne-a declarat antrenorul Cristian Balan.
ULTIMILE STIRI
Atletii braileni raman specialisti ai probelor de 60 m garduri si 60 m plat
IN Categoria Atletism 2023-02-01
La aceasta competitie, Stefan Lala, de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu, s-a clasat pe locul secund la 60 m garduri, juniori I, iar in proba de 400 m a realizat un nou record personal. Colegul sau de grupa Robert Balin si-a trecut in cont un loc 3 la 60 m garduri, iar Safira Barbu s-a clasat pe pozitia a 4-a la 60 m plat, juniori II. Mario Grozea a castigat proba de 60 m garduri la juniori III, iar la 60 m plat a bifat un loc 6.
Atletii braileni si-au realizat baremurile pentru finala de juniori I
IN Categoria Atletism 2023-01-26
La prima etapa a Campionatului National de atletism rezervata juniorilor I, Denis Neacsu, atlet pregatit la CSM Braila de profesoara Irina Roata, a castigat probele de 200 si 400 m.
Atleti braileni pe podium la Cupa Bistritei
IN Categoria Atletism 2023-01-18
Sportivul anului 2022 in judetul Braila, Denis Neacsu, junior I, de la CSM Braila, pregatit de profesoara Irina Roata, s-a clasat pe locul al doilea la 400 m, intr-un clasament open. Colega sa de club, Safira Barbu, a castigat proba de 60 m garduri, junioare II, timpul realizat de aceasta fiind 9:19 secunde.