"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Ionel Georgel Dan, campion national de tineret la categoria 86 kg
2022-12-14 Ionel Georgel Dan, campion national de tineret la categoria 86 kg
IN Categoria Box
Patru pugilisti de la CSM Braila de la grupa antrenorilor George Pertea si Marian Pita si unul legitimat la Resita, dar care se antreneaza tot sub indrumarea celor doi antrenori braileni, au participat la Campionatele Nationale de box pentru tineret si seniori iar rezultatul final a fost unul foarte bun, o medalie de aur si una de bronz. La Targu Jiu, in concursul boxerilor de la categoria de varsta tineret, Ionel Georgel Dan de la CSM Braila, fiind cap de serie, a boxat direct in semifinale. Iar dupa o evolutie foarte buna a castigat la puncte meciul cu Stefan Loboda de la Rapid Bucuresti. Dan a boxat la fel de bine si in finala categoriei 86 kg si s-a impus tot la puncte, in meciul cu reprezentantul gazdelor, Constantin Bobu. Ionel Georgel Dan este noul campion national de tineret, la categoria 86 kg. Tot la aceeasi categorie de varsta, Daniel Andrei a pierdut din primul tur in fata celui care avea sa devina campion national la categoria 92 kg, Constantin Strungaru de la Banatul Timisoara. Ghinion a avut si Andrei Radu, la categoria 71 kg. Braileanul a boxat in primul meci cu Dorulet Tiu, un pugilist format la Centrul Olimpic de la Braila. Tiu a devenit campion national dupa ce a castigat inainte de limita toate meciurile disputate. La seniori, Andrei Birsanescu a cucerit medalia de bronz, la categoria 60 kg. “Au fost ultimele competitii oficiale de box din acest an si consider ca am incheiat cu bine acest sezon competitional. O medalie de aur la tineret, una de bronz la seniori. Si noi, ca antrenori, mai avem un motiv de a ne bucura, marea majoritate a celor care au urcat pe podium la seniori au fost formati la Centrul Olimpic de la Braila. Avem conditii foarte bune de pregatire la CSM Braila si trebuie sa mentionez ca avem un sprijin constant din partea directoarei Anamaria Necoara”, ne-a declarat antrenorul Marian Pita.
ULTIMILE STIRI
Atletii braileni raman specialisti ai probelor de 60 m garduri si 60 m plat
IN Categoria Atletism 2023-02-01
La aceasta competitie, Stefan Lala, de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu, s-a clasat pe locul secund la 60 m garduri, juniori I, iar in proba de 400 m a realizat un nou record personal. Colegul sau de grupa Robert Balin si-a trecut in cont un loc 3 la 60 m garduri, iar Safira Barbu s-a clasat pe pozitia a 4-a la 60 m plat, juniori II. Mario Grozea a castigat proba de 60 m garduri la juniori III, iar la 60 m plat a bifat un loc 6.
Atletii braileni si-au realizat baremurile pentru finala de juniori I
IN Categoria Atletism 2023-01-26
La prima etapa a Campionatului National de atletism rezervata juniorilor I, Denis Neacsu, atlet pregatit la CSM Braila de profesoara Irina Roata, a castigat probele de 200 si 400 m.
Atleti braileni pe podium la Cupa Bistritei
IN Categoria Atletism 2023-01-18
Sportivul anului 2022 in judetul Braila, Denis Neacsu, junior I, de la CSM Braila, pregatit de profesoara Irina Roata, s-a clasat pe locul al doilea la 400 m, intr-un clasament open. Colega sa de club, Safira Barbu, a castigat proba de 60 m garduri, junioare II, timpul realizat de aceasta fiind 9:19 secunde.