"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Au fost desemnati castigatorii Cupei Romaniei la box, tineret
2023-03-15 Au fost desemnati castigatorii Cupei Romaniei la box, tineret
IN Categoria Box
Cupa Romaniei la box pentru tineret, desfasurata anul acesta la Braila, a reprezentat prima verificare a pugilistilor de la aceasta categorie de varsta, in acest an. O competitie cu un numar mic de participanti, iar un exemplu il reprezinta categoria 48 kg unde s-au inscris trei boxeri, si astfel se stia de la inceput ca toti vor urca pe podiumul de premiere. Clubul organizator a aliniat la start opt boxeri, trei au urcat pe prima treapta a podiumului de premiere, doi s-au clasat pe pozitia a treia. La categoria 60 kg, Mario Grecu, sportiv pregatit de o fosta glorie a boxului brailean, Nita Robu, a fost scos din cursa pentru un loc pe podium de deciziile gresite ale arbitrilor. La categoria 75 kg, Eduard Muset, de la CSM Braila, a castigat meciul cu Angelor Arghira din Targoviste. Braileanul a fost desemnat invingator inca din repriza a doua, prin inferioritatea adversarului. Cel de-al doilea reprezentant al clubului organizator, Dragos Badea, s-a impus la puncte in finala cu bucuresteanul legitimat la Olimia, David Staicu. Tot pe primul loc s-a clasat Stefan Moise (CSM Braila) care l-a invins in ultimul act al categoriei plus 92 kg, pe Daniel Dumitra?cu, de la GBP. Ceilalti doi pugilisti de la clubul organizator, Teodor Lup?a la categoria 60 kg, si Daniel Amariei, la categoria la 92 kg, au incheiat competitia pe locul al treilea.
ULTIMILE STIRI
Robert Jitaru, locul al 5-lea la Campionatul European de box seniori
IN Categoria Box 2024-04-29
Clubul Sportiv Municipal Braila a avut un pugilist in lotul national de box seniori la Campionatul European care a avut loc la Belgrad, este vorba despre Robert Jitaru.
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.