"Activitatea sportiva si de performanta sunt gratuite pentru orice nivel"
Raisa Rusen, cea mai buna judoka din tara la U12, categoria 57 kg
2023-07-07 Raisa Rusen, cea mai buna judoka din tara la U12, categoria 57 kg
IN Categoria Judo
Pe 30 iunie si pe 1 iulie, la Bacau, s-a desfasurat Concursul National de judo rezervat categoriei de varsta U12, la care au participat si patru sportivi de la CSM Braila si anume: Robert Chirac, la categoria 30 kg, Eduard Mocanu si Darius Cosma, la categoria 34 kg, Raisa Rusen, la categoria 57 kg. Cu acest prilej, Raisa Rusen a confirmat rezultatele foarte bune obtinute la concursurile de verificare la care a participat in acest an. Judoka pregatita de profesoara Carmen Constantin s-a clasat pe primul loc la aceasta categorie de greutate. Rusen a disputat patru meciuri si a obtinut tot atatea victorii. La categoria 34 kg, Darius Cosma a castigat doua meciuri, pe celelate doua le-a pierdut si a ocupat in final locul al 9-lea. "Un nou inceput de drum, cu o generatie noua. La primul lor concurs oficial pe plan national, toti s-au descurcat mai mult decat onorabil. Cu toate ca la aceasta varsta sunt fluctuatii in evolutiile lor, la Raisa Rusen ma asteptam la acest rezultat. Ea a participat la cateva concursuri amicale unde s-a comportat foarte bine si a confirmat acum la Bacau. Darius Cosma s-a clasat pe locul al 9-lea, dar bucuria mea este ca a castigat doua meciuri. Emotiile si-au spus cuvantul in cazul celorlalti doi sportivi. Pe ansamblu sunt multumita, avem din nou o generatie de sportivi care promite", ne-a declarat profesoara Carmen Constantin.
ULTIMILE STIRI
Robert Jitaru, locul al 5-lea la Campionatul European de box seniori
IN Categoria Box 2024-04-29
Clubul Sportiv Municipal Braila a avut un pugilist in lotul national de box seniori la Campionatul European care a avut loc la Belgrad, este vorba despre Robert Jitaru.
CSM Braila a organizat ireprosabil Cupa Romaniei la box pentru cadeti
IN Categoria Box 2024-04-16
Prima competitie oficiala de box din 2024 organizata la Braila, Cupa Romaniei la cadeti, a fost o reusita din toate punctele de vedere, atat din punct de vedere al organizarii, care a fost ireprosabila, cat si din punct de vedere al "tolbei" cu premii, 5 la numar, mai precis 3 medalii de aur si 2 de bronz.
Cupa Romaniei la box cadeti. Victorii inainte de limita obtinute de sportivii de la CSM Braila
IN Categoria Box 2024-04-15
In cea de-a doua zi a Cupei Romaniei la box si a Concursului national de box au urcat in ring si trei pugilisti braileni.